سه شنبه 07 تیر 1401
تعمیرات
10:06 - 1401/02/17

1‌00 درصد ظرفیت صنعت برق تابستان امسال پای کار است

با پایان یافتن تعمیرات واحدهای نیروگاهی به صورت پیاپی برای اولین بار صنعت برق از همه توان خود به منظور تامین اوج بار سال 1401 استفاده خواهد کرد.

1‌00 درصد ظرفیت صنعت برق تابستان امسال پای کار است
به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی به نقل از خبرگزاری فارس، نیروگاه‌های حرارتی صنعت برق که طبق برنامه زمان‌بندی دقیق به منظور تعمیرات توقف پیدا کرده بودند، یکی یکی وارد مدار شده و نسبت به از سرگیری تولید برق اقدام می‌کنند.
واحد چهار نیروگاه طوس، واحد شماره 20 نیروگاه ری، واحد شماره سه نیروگاه شهید مفتح، واحد شماره سه نیروگاه نکا، واحد 3 و 4 نیروگاه طرشت، واحد دو نیروگاه تبریز، واحد بخار نیروگاه شهید مفتح، واحد چهار نیروگاه شهید رجایی قزوین و... تنها بخشی از نیروگاه‌هایی هستند که از ابتدای اردیبهشت ماه سال 1400 بر اساس اخبار شرکت مادر تخصصی برق حرارتی به مدار تولید برق آمده‌اند.
 
* هزینه سنگین تعمیرات نیروگاهی برای تداوم تامین برق پایدار
تجربه تلخ خارج شدن واحدهای نیروگاهی در اوج بار به دلیل تعمیرات نیروگاهی، مسئله‌ای است که صنعت برق در شرایط کنونی توجه ویژه‌ای به آن داشته و همه تلاش خود را به کار بسته است تا هیچ واحد خارج از مداری در تابستان 1401 وجود نداشته باشد و صنعت برق همه ابزارهای خود را به‌منظور استفاده در اوج بار سال آتی در اختیار داشته باشد.
بر اساس اظهارات وزیر نیرو، در سال 1401 برای اولین بار همه تعمیرات نیروگاهی کشور پیش از ورود به اوج مصرف برق به اتمام می‌رسد. این گزاره به معنای آن است که برای نخستین بار در سال‌های اخیر صنعت برق با همه توان و بدون واحد خارج از مدار به مصاف تامین نیاز در اوج بار تابستان 1401 می‌رود.
براساس اطلاعات مستند به دست آمده از صنعت برق، هزینه تعمیرات نیروگاهی که سالانه انجام می‌شود، هزینه بسیار سنگینی است به‌طوری که در سال 1401 تعمیرات واحدهای تولید برق به 4 هزار 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 61 درصد از این هزینه مرتبط با تعمیر نیروگاه‌های دولتی و 39 درصد دیگر نیز مربوط به تعمیرات نیروگاه‌های بخش خصوصی است. 2_97* تجربه تلخ سال 1400 حساسیت تعمیرات نیروگاهی را دو چندان کرد
اگر نگاهی به تجربه سال گذشته برق بیندازیم، متوجه خواهیم شد که در تابستان 1400، در شرایطی نیروگاه‌های حرارتی کشور 50 هزار 600 مگاوات برق تولید کرده‌اند که توان عملیاتی تولید برق در کشور بر اساس آمار منتشر شده در ترازنامه انرژی برای نیروگاه‌های حرارتی در هر سه بخش گازی، حرارتی و سیکل‌ترکیبی مجموعا معادل 59 هزار 879 مگاوات برآورد می‌شود.
با توجه به در نظر گرفتن توان عملیاتی تولید برق نیروگاه‌های حرارتی شاهد اختلاف 9 هزار و 279 مگاواتی بین ظرفیت عملی ساخت نیروگاه و همچنین توان تولید برق فعلی کشور در سال 1400 بودیم. بر این مبنا محتمل‌ترین گزینه برای توجیه اختلاف 9 هزار 279 مگاواتی بین ظرفیت عملی ساخت نیروگاه و توان تولید برق فعلی کشور، خارج شدن تعدادی از واحدهای نیروگاهی از مدار تولید برق بود.
 
*همه ظرفیت صنعت برق در تابستان به میدان می‌آید
مسئله تعمیرات واحدهای نیروگاهی با توجه به تجربیات گذشته در دستور کار جدی وزارت نیرو و صنعت برق قرار گرفته و استفاده از توان تمام این واحدها به خط قرمز بدل شده است. این مسئله در عملکرد مدیران رده بالای این حوزه هم منعکس است، تا جایی که همه مدیران ارشد حوزه برق از جمله وزارت نیرو در بازه زمانی عید سال 1401 به بازدید از نیروگاه‌های در حال تعمیر پرداختند تا کار در بازه زمانی نوروز تعطیل نشده و نیروگاه‌ها پیش از ورود به فصل گرم مهیا بهره‌برداری شوند.
علاوه بر واحدهای نیروگاه‌های حرارتی، تعمیرات واحدهای برقابی نیز در دستور کار قرار داشته و واحدهای که بعضی اوقات دو سال از مدت توقف فعالیت آن‌ها می‌گذرد در مدار فعالیت قرار گرفته‌اند.
با توجه به برنامه وزارت نیرو به‌منظور تامین برق در اوج بار سال 1401، تعمیرات نیروگاهی بخش قابل توجهی از این برنامه‌ را به خود اختصاص می‌دهد. بر این اساس به نظر می‌رسد، برخلاف دو سال گذشته صنعت برق با همه ابزارهای خود می‌تواند به مصاف بخش خانگی رفته و در صورت همراهی مردم به منظور صرفه‌جویی می‌توانیم شاهد عبور بدون خاموشی از تابستان سال 1400 باشیم.

  • خبرنگار: رسول صادقی
  • منتشر کننده:رسول صادقی /سردبیر

برچسب ها:


ارسال پیام Security code