سه شنبه 05 بهمن 1400
عمومی
12:21 - 1400/09/06
مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌های حرارتی شرکت برق حرارتی:

لزوم گوگردزدایی از سوخت مازوت نیروگاه‌ها

مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌های حرارتی شرکت برق حرارتی گفت: سوخت مازوتی که به نیروگاه‌ها تحویل داده می‌شود در حدود سه درصد گوگرد دارد که میزان نسبتا بالایی است و این میزان در پالایشگاه‌ها با فرایندهای گوگردزدایی قابل کاهش است. مشابه آنچه برای بنزین اتفاق افتاد و بنزین با کیفیت یورو ۴ و یورو ۵ در بازار عرضه شد.

لزوم گوگردزدایی از سوخت مازوت نیروگاه‌ها
به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، علی اصغر عبدلی، مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌های حرارتی شرکت برق حرارتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: در نیروگاه‌های کلانشهر تهران از سوخت مازوت استفاده نمی‌شود و نه تنها در سال جاری، بلکه بیش از هفت سال است هیچ مازوتی در نیروگاه‌های تهران مصرف نشده است.
وی با اشاره به افزایش آلودگی تهران در سال‌های اخیر، افزود: این بحث نشان می‌دهد که منشا آلودگی هوای تهران مصرف مازوت در نیروگاه‌ها نیستند.
مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه حرارتی شرکت برق حرارتی تصریح کرد: به طور کلی سوخت اصلی نیروگاه‌ها گاز طبیعی است که سوخت پاک بوده و آلودگی ندارد. در صورت محدودیت در تامین گاز، نیروگاه‌ها به ناچار برای تامین برق مورد نیاز شبکه، از گازوئیل که گوگرد پائینی دارد و آلودگی چندانی ایجاد نمی‌کند یا مازوت استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: همکاری بسیار خوبی بین وزارت نفت و وزارت نیرو برای تامین سوخت نیروگاه‌ها وجود دارد و در سال‌های اخیر هم رشد قابل قبولی در بحث تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها ایجاد شده است به طوری که در سال‌های قبل بیش از ۹۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها با گاز طبیعی تامین شده است.
مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌های حرارتی شرکت برق حرارتی در پاسخ به سوالی مبنی بر راندمان نیروگاه‌های حرارتی، گفت: در سال ۹۹ میانگین راندمان نیروگاه‌های حرارتی به بیش از ۳۹ درصد رسید که رقم بسیار خوبی است. البته ما نیروگاه‌هایی هم داریم که دارای راندمان بالای ۵۵ درصد هستند.
وی با بیان اینکه تعریف راندمان میزان انرژی خروجی به انرژی ورودی است، تصریح کرد: حداکثر راندمان نیروگاه‌های حرارتی در دنیا برای نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بین ۵۵ تا ۶۰ درصد و برای واحدهای بخاری بین ۴۲ تا ۴۵ درصد می‌رسد.
عبدلی اضافه کرد: علیرغم اینکه تعداد بسیار کمی نیروگاه‌های قدیمی با راندمان پایین در کشور وجود دارد، نیروگاه‌های جدید همگی از نوع کلاس F و با راندمان بالای ۵۵ درصد احداث می‌شود که همین امر میانگین راندمان نیروگاه‌های حرارتی را افزایش داده و باعث شده است از نظر متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی، ایران در زمره برترین کشورهای دنیا در این زمینه قرار گیرد.


  • خبرنگار: رسول صادقی
  • منتشر کننده:رسول صادقی /سردبیر

برچسب ها:


ارسال پیام Security code