چهارشنبه 10 آذر 1400
عمومی
12:41 - 1400/08/05
یادداشت؛

راهبرد موثر برای مواجهه با خاموشی‌ها

اصولی‌ترین و ساده‌ترین راه برای افزایش ظرفیت تولید برق، تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی است؛ چرا که این واحدها علاوه بر اینکه راندمان بسیار بالاتری نسبت به واحدهای گازی دارند، زمینه را برای افزایش ظرفیت بدون صرف هزینه‌های گزاف برای ساخت نیروگاه جدید، فراهم می‌کند.

راهبرد موثر برای مواجهه با خاموشی‌ها
حمید بادرستانی، مدیرعامل نیروگاه ری: جبران فاصله ایجاد شده بین ظرفیت تولید برق و نیاز مصرف، الزامات و ضرورت‌هایی دارد که تامین سرمایه و ارتقای نیروگاه‌ها اصلی‌ترین آنهاست. ساخت و راه‌اندازی نیروگاه جدید علاوه بر هزینه‌های گزاف مربوط به احداث و بهره‌برداری، الزامات گسترده و هزینه بر زیاد دیگری مانند خرید زمین، گازرسانی، احداث خط لوله و... دارد.
این درحالی است که یک واحد نیروگاه گازی بسیاری از این مراحل را پشت سر گذاشته و با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، ضمن افزایش قابل اتکای ظرفیت تولید، می‌توان از صرف هزینه‌های یاد شده هم جلوگیری کرد. این اقدام علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان، مسیر بسیار هموارتری را برای جبران فاصله بین تولید و مصرف برق نیز جبران کند.
در صورت تامین سرمایه برای تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل‌ترکیبی ما با یک سرمایه‌گذاری محدود به یک خروجی قابل توجه دست خواهیم یافت. بر این اساس ما در نیروگاه ری با تمام توان آمادگی داریم تا نسبت به تبدیل واحدهای گازی نیروگاه به سیکل ترکیبی اقدام کنیم، هر چند به دلیل عدم تامین نقدینگی روند این اقدام کند شده، اما امیدواریم که با رفع مشکلات موجود، شاهد سرعت‌گیری دوباره روند توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی باشیم.
ما برای تبدیل یک نیروگاه سیکل ساده به ترکیبی در واحدهای گازی به دو سال زمان نیاز داریم. این درحالی است که دوره زمانی مورد نیاز برای احداث یک واحد بخار حداقل چهار سال است. هر چند گاهی این مدت تا ۶ سال هم افزایش می‌یابد. 
این مسئله دلیل مشخص دیگری است که ما فعلا و در شرایط کمبود برق و مواجهه با بحران خاموشی‌ها باید به جای تمرکز بر ساخت نیروگاه‌های جدید، بر تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی متمرکز باشیم. صرفه‌جویی در زمان و هزینه و نیز افزایش دوبرابری راندمان نیروگاه‌های حاضر، دلایل درستی برای پیگیری و اجرایی کردن این راهبرد است.

  • خبرنگار: علی حیدریان
  • منتشر کننده:رسول صادقی /سردبیر

برچسب ها:


ارسال پیام Security code