پبشگیری از خروج واحدهای نیروگاهی با آزمایش سالم بودن خازنهای تجهیزات
14 تیر 1397
در تعمیرات دوره ای و اساسی واحدهای نیروگاهی میتوان با آزمایش سالم بودن خازن های تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی از خروج ناخواسته واحدها پیشگیری کرد.
http://news.tpph.ir/Lists/Tpph_News/Attachments/893/photo.jpg

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق اصفهان- رئیس اداره تعمیر تجهیزات ابزاردقیق این شرکت گفت: خازن ها عناصري الکتروشيميائي هستند که يکي از اجزاي اصلي مدارات الکتريکي و الکترونيکي را تشکيل مي‌دهد.

وی افزود:  طول عمر مفيد آنها گاهي به بيش از 20 سال نيز مي‌رسد؛ که به کيفيت و اعتبار شرکت سازنده آن باز مي‌گردد. با اين وجود سازندگان اين قطعه، توصيه مي‌کنند که خازنها به ویژه  از نوع الکتروليتي را هر 5 سال يکبار با انجام تست جرياني و ولتاژي از سالم بودن آنها اطمينان حاصل کنيد.

مصطفی نریمانی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در نیروگاه اصفهان مقرر شده تا در زمان تعميرات دوره‌اي و اساسي واحدها  از صحت عملکرد خازنهای  تجهيزات اطمینان حاصل شود و چنانچه خازنی آسیب دیده، تعویض شود.

وی افزود: خازنهای تعویضی باید از نوع صنعتی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. به عنوان نمونه، تجهيزات حفاظت دماي موتورهاي 6کیلوولت واحد دوم 320 مگاواتی نیروگاه اصفهان يکي از اين موارد بود که با بازديد و تست به موقع، گروه ابزار دقيق نيروگاه اصفهان از فرآيند خرابي آنها مطلع شده و اقدام به تعويض بيش از 200 عدد خازن الکتروليتي کرد.

گفتنی است که اجراي اين عمليات از خروج  ناخواسته موتورهاي 6کیلوولت که بدنبال آن مي‌تواند خروج واحد را در پي داشته باشد پیشگیری کرد.


به اشتراک بگذارید: