نیاز مصرف برق کشور تا سال 1405 به 84 هزار مگاوات می رسد
20 خرداد 1397
مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان تولید شرکت برق حرارتی گفت: در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف در کشور، حداکثر نیاز مصرف کشور تا سال 1405 به حدود 84 هزار مگاوات خواهد رسید.
http://news.tpph.ir/Lists/Tpph_News/Attachments/852/Graphic2.JPG

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی- غلامرضا آگاه، مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان تولید شرکت برق حرارتی در ارتباط با چشم ­انداز تولید برق حرارتی اظهار داشت: حداکثر نیاز مصرف برق کشور در سال 1396، معادل 55 هزارو 616 مگاوات است که نسبت به سال 1395 حدود 5 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: پیش­ بینی می­شود که در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف در کشور و ادامه روند فعلی، حداکثر نیاز مصرف کشور تا سال 1405 به حدود 84 هزار مگاوات نیز برسد.

آگاه ادامه داد: تامین مطمئن این نیاز، با شرط تحقق برنامه توسعه سایر نیروگاه­ها اعم از تجدیدپذیر و تولید پراکنده، با توجه به نتایج مطالعات نیازمند افزایش ظرفیت نیروگاه­های حرارتی کشور به میزان 16 هزار مگاوات نسبت به پیک سال 95 تا پیک سال 1400 و 20 هزار مگاوات از پیک سال 1401 تا پیک سال 1405، یعنی 36 هزار مگاوات در مجموع بازه ده ساله 95- 1405 خواهد بود که از این مقدار، حدود 2 هزار مگاوات تا امروز به بهره­برداری رسیده و 10 هزار مگاوات نیز در حال احداث است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان تولید خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش قابل توجه بارندگی از پیک سال گذشته تا کنون و در نتیجه کاهش چشمگیر توان قابل تولید نیروگاه­های برقابی در بازه پیک که حدود 3 هزارو 500 مگاوات نسبت به برنامه ­های اعلام شده توسط شرکت مدیریت منابع آب کاهش دارد، می بایست کاهش تولید برقابی نیز با احداث نیروگاه­های حرارتی جدید و نیز مدیریت مصرف جبران شود.

آگاه از تدوین پروژه مطالعات انتخاب ساختگاه نیروگاه­های حرارتی خبر داد و گفت: این پروژه با ابلاغیه وزارت نیرو به شرکت تولید نیروی برق حرارتی مبنی بر انجام مطالعات و برنامه­ ریزی برای احداث 50 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در سطح کشور با هدف تدوین سند راهبردی توسعه تولید حرارتی و نیازسنجی و جایابی مناسب ساختگاه­ها و تهیه بسته ­های آماده سرمایه­ گذاری جهت ارائه به بخش خصوصی و دولتی، در سال 1394 تعریف شده است.

وی افزود: پس از برگزاری فرآیند مناقصه، انجام مطالعات مذکور با همکاری شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران به عنوان مشاور پروژه از اواخر سال 1395، با سه افق 5، 10 و 20 ساله آغاز شد و در حال حاضر انجام پروژه در مراحل پایانی مطالعات 5 و 10 ساله با سرسید سال­های 1400 و 1405 ادامه دارد.

آگاه در ارتباط با میزان تطابق این مطالعات با اسناد بالادستی گفت: هدف از این پروژه تدوین برنامه­ قابل پیاده سازی در کشور است که طبعاً خروجی آن باید در راستای سیاست ­های کلان کشور و تکالیف محوله به وزارت نیرو و شرکت تولید برق حرارتی باشد.

وی افزود: با توجه به برنامه راهبردی وزارت نیرو تا سال 1404 مبنی بر افزایش میانگین راندمان برق و حرارت نیروگاه­ های کشور، طی این مطالعات برنامه ­­ای برای بازنشستگی واحدهای قدیمی با راندمان پایین تدوین شده است که با خروج این واحدها از شبکه و احداث واحدهای جدید که دارای راندمان بالایی خواهند بود، راندمان تولید افزایش خواهد یافت.

 آگاه ادامه داد: این کار، همزمان باعث کاهش مصرف سوخت به ازای تولید برق مساوی و در نتیجه کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت کمتر خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان تولید در ارتباط با چالش­های اصلی این پروژه گفت: انجام چنین مطالعات گسترده­ ای با مجموعه­ های گوناگونی از جمله بخش­های مختلف وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی مرتبط است که عدم وجود بانک اطلاعاتی جامع و کامل در برخی شرکت­ها و یا عدم امکان دسترسی به بعضی اطلاعات به دلایل مختلف از مهمترین چالش­های این پروژه است.

وی افزود: با توجه به عدم وجود مطالعات مدون در خصوص برنامه­ ریزی تولید در کشور که قابل استفاده به عنوان سابقه و مرجع اطلاعاتی باشد، کلیه اطلاعات مورد نیاز با مکاتبات و جلسات گسترده­، از بخش­های مختلف جمع­ آوری شده است.

آگاه اهمیت پایش مستمر و بروزرسانی نتایج در بازه­ های زمانی حداکثر یکساله به منظور استفاده بهینه از نتایج را از دیگر ضرورت های مهم این مطالعات عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه هدف از انجام این مطالعات، تدوین نقشه راه توسعه تولید برق حرارتی متناسب با نیازها و زیرساخت­ها است، مهمترین دستاوردهای اجرایی شدن نتایج آن، جلوگیری از انجام سرمایه­ گذاری­ های سلیقه­ ای، بهره­ برداری بهینه از سرمایه­ های ملی کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت شبکه انتقال با رویکرد کاهش تلفات خواهد بود.

به اشتراک بگذارید: