تعویض ایربگ ترانس اصلی واحد ۲ بخار نیروگاه بندرعباس
13 اردیبهشت 1400
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از تعویض ایربگ ترانس اصلی واحد 320 مگاواتی 2 بخار در راستای تعمیرات اساسی خبر داد.
لینک تصویر خبر

به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، حسین سلیمی با اعلام این خبر افزود: ترانسفورماتورهای با منبع انبساط برخلاف ترانسفورماتورهای هرمتیک با محیط بیرون ارتباط داشته و این باعث ورود رطوبت و اکسیژن به داخل ترانسفورماتور می شود.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از ایربگ می‌توان مانع از ورود رطوبت و اکسیژن به داخل ترانسفورماتور شد، گفت: ایربگ در حقیقت کیسه ایست که در منبع انبساط (مطابق شکل فوق) نصب می شود و انبساط و انقباض روغن (بر اثر تغییر بار یا دمای محیط ) با انبساط و انقباض خود ایربگ جبران می شود. ایربگ  از طریق رطوبت گیر با هوای بیرون در ارتباط می باشد.

سلیمی خاطرنشان کرد: در این عملیات تخلیه روغن کنسرواتور ترانس ایربگ قدیمی خارج و ایربگ جدید جایگزین گردید ، که پس از چندین مرحله نشت یابی از ولوهای مربوطه و تعویض اورینگ و تلاش شبانه روزی پرسنل مجرب اداره توربوژنراتور امور تعمیرات الکتریک تمامی مشکلات برطرف و ایربگ جدید با موفقیت تست و نصب گردید. پس از این مرحله ، روغن ترانس رطوبت زدایی و ترانس از این منظر آماده بهره برداری گردید.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در پایان افزود : تعویض ایربگ یکی از تخصصی ترین و حساس ترین عملیات بر روی ترانس های بزرگ است که نیروگاه بندرعباس به دانش و تجربه این کار مجهز است.​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید