واحد 6 گازی نیروگاه شهید سلیمانی کرمان به شبکه سراسری پیوست
26 بهمن 1399
واحد 6 گازی نیروگاه شهید سلیمانی پس از انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی توسط متخصصان داخلی وارد مدار تولید شد.
لینک تصویر خبر

حسین بحرالعلوم، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق کرمان با اعلام این خبر افزود: کارآیی واحدهای نیروگاهی بر اثر مرور زمان و بدلایل مختلف از جمله شرایط بهره‌برداری، راه اندازی و توقف و سوخت مصرفی و تغییرات بار ناشی از کنترل فرکانس و غیره کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه انجام تعمیرات اساسی و تعمیرات دوره‌ای تا حد زیادی باعث بهبود کارآیی و عملکرد واحدها می‌شود، گفت: این اقدام ضمن شناسایی عیوب پنهانی که باعث خروج ناگهانی واحد در زمان پیک بار می‌شود، پایداری تولید نیروگاهی را نیز افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق کرمان افزود: در همین راستا و با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده، واحد 6  گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی شهید سپهبد سلیمانی کرمان پس از انجام تعمیرات اساسی با موفقیت وارد مدار شد.

بحرالعلوم افزود: با توجه به اینکه این واحد تامین حرارت لازم برای تولید بخار بویلر 6 را به عهده دارد، لذا پس از راه‌اندازی مجدد علاوه بر تولید کنونی 120 مگاوات در شرایط کنترل فرکانس، موجب افزایش حدود 71 مگاواتی واحد بخار شده است. بنابراین با راه‌اندازی این واحد جمعاً به میزان تقریبی 191 مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق شده است.

وی با اشاره به مراحل تعمیرات این واحد، گفت: در این مرحله از تعمیرات، تمامی اجزای مکانیکی توربین و ژنراتور و تجهیزات جانبی دمونتاژ شده و بعد از بازدید و رفع عیب و بازسازی قطعات آسیب دیده، مونتاژ نهایی صورت گرفت. علاوه بر تست و بازدید از تجهیزات برقی و ابزار دقیق این واحد شامل سوئیچ‌گیرها و ترانس‌های اصلی و یونیت، کالیبراسیون تمامی ترانسمیترهای فشار، دبی و دمای تجهیزات کمکی و اصلی توربین گازی و تست و بازدید سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ و حفاظت نیز انجام شد.​به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید