در ده ماه امسال محقق شد:
رشد 6 درصدی توليد انرژی در نیروگاه شهيدسليمی نکا
18 بهمن 1399
انرژی تولیدی نیروگاه شهيدسليمی نكا در 10 ماهه امسال حدود 6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
لینک تصویر خبر

محسن نعمتی، مديرعامل شركت مديريت توليد برق نكا با اعلام اين خبر افزود: در این مدت حدود هشت ميليارد و 556 ميليون كيلووات ساعت انرژی در واحدهای بخاری و سیکل‌ترکیبی این نيروگاه توليد شده است.

وی ادامه داد: در 10 ماه گذشته بيش از هشت ميليارد و 211 ميليون كيلووات ساعت انرژی خالص به شبكه سراسری برق كشور تحويل شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در این مدت 79 درصد انرژی توليدی در واحدهای بخاری و 21 درصد در واحدهای بلوک سيكل‌تركيبی بدست آمده است، گفت: در 10 ماه گذشته حدود 86 درصد انرژی تعهدی امسال نيروگاه طبق قرارداد محقق شد.

نعمتی همچنین با اشاره به افزایش پنج درصدی سهم نیروگاه سیکل‌ترکیبی در تولید انرژی کل 10 ماهه افزود: در سال‌های گذشته واحدهای گازی نيروگاه نكا جزو واحدهای يگانه‌سوز كشور بودند که در ایام سرد سال با چالش عدم تخصيص سهميه سوخت گاز مواجه می‌شدند، لذا در راستای تداوم و پايداری تولي دبرق و افزايش اطمينان شبكه در تمامي ايام سال، ضرورت دوگانه سوز كردن این واحدها احساس می‌شد.

وی ادامه داد: در همین راستا با پیگیری‌های صورت گرفته و با تكيه بر توان كارشناسان نيروگاه و متخصصان داخلی مراحل اجرايی اين پروژه امسال با اعتباری بالغ بر 62 ميليارد ريال به اتمام رسيد و امکان بهره‌برداری از این واحدها با سوخت گازوئیل فراهم شده است.

نعمتی تاکید کرد: در حال حاضر به تناسب گازوييل تخصيص يافته در این واحدها روزانه بيش از 260 مگاوات توليد می‌شود که توانسته سهم بسزایی در پایداری شبکه و کاهش خاموشی های اخیر ایفا نماید که البته در صورت تخصيص كامل سوخت، امكان افزايش توليد در بخش سيكل تركيبي به بیش از 430 مگاوات نيز مي‌رسد .

نيروگاه شهيد سليمي نكا با 4 واحد بخاري به ظرفيت هركدام 440 مگاوات، 2 واحد گازي 137.6 مگاواتی، يك واحد بخار سيكل ‌تركيبي با ظرفيت 160 مگاوات و دو واحد توربين انبساطي 9.4 مگاواتی در مجموع با ظرفيت منصوبه 2214 مگاوات نقش موثري در پايداري شبكه سراسري برق كشور دارد. 


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید