طراحی و ساخت رکتیفایر در نیروگاه بندرعباس
14 بهمن 1399
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از طراحی و ساخت رکتیفایر با استفاده از ساخت داخل در نیروگاه بندرعباس خبر داد.
لینک تصویر خبر

به گزارش پایگاه خبری شرکت برق حرارتی، حسین سلیمی با اشاره به تحریم‌های ناجوانمردانه و کمبود قطعات مورد نیاز، اظهار داشت: براین اساس مقرر شد تا این دستگاه در داخل کشور ساخته و بومی‌سازی شود.

وی افزود: اقدامات عملی طراحی و ساخت رکتیفایر را با همکاری شرکت دانش بنیان جهاد دانشگاهی علم و صنعت، آغاز و کار ساخت به بهترین شکل مطلوب به پایان رسید و نصب گردید.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس افزود: از آنجایی که سیستم خنک‌کنندگی از چرخه‌های اصلی در جهت تولید ایمن واز نقاط استراتژیک نیروگاه بشمار می آید و در نیروگاه های کنار دریا این سیستم از آب دریا تغذیه کرده و باید آب دریا عاری از هرگونه موجودات دریایی باشد، لذا نوسازی و بروزرسانی سیستم ساخت آب ژاول از نقاط عطف در جهت خودکفایی محسوب می‌شود.

سلیمی خاطزنشان کرد: در سیستم آب ژاول سازی، ابتدا ولتاژ ۶ کیلوولت توسط یک ترانس کاهنده به دو ولتاژ ۴۰۰ و ۱۷۰ ولت تبدیل شده که از ولتاژ ۴۰۰ ولت آن برای تغذیه پمپ‌های مربوطه استفاده می شود و ولتاژ ۱۷۰ ولت آن توسط یک رکتیفایر یکسو شده و جریان DC حداکثر تا چهارهزار آمپر را به ۶ عدد الکترولایزر تزریق کرده و از این طریق از آب دریا آب ژاول تولید می‌شود که آب ژاول تولیدی جهت جلوگیری از ورود موجودات دریایی به سیستم خنک کن نیروگاه به آب دریا تزریق می‌گردد .

وی با بیان اینکه کاربرد وسیع این دستگاه در صنایع مختلف بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده است،‌ تصریح کرد: کارشناسان و متخصصان امورالکتریک نیروگاه بندرعباس که همواره در پی بهره‌گیری از روش و ابزارهای نو برای بهبود سیستم‌های کلرزنی بوده‌اند، تصمیم به بومی‌سازی این تکنولوژی به منظور رفع نیازهای حیاتی نیروگاه و دیگر صنایع گرفته‌اند. ​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید