برای نخستین بار در کشور تحقق یافت؛
ساخت داخل بخشی از روتور توربین واحد گازی نیروگاه شهید رجایی
03 بهمن 1399
بخشی از روتور انتهایی توربین واحد شماره پنج گازی نیروگاه شهید رجایی با استفاده از ظرفیت دانش و تخصص داخلی در کشور طراحی و ساخته شد.
لینک تصویر خبر

بهمن غنوی، معاون تعمیرات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی در تشریح عملیات ساخت بخشی از روتور انتهایی توربین واحد شماره پنج گازی این نیروگاه گفت: در کنار انجام تعمیرات اساسی و  RI این واحد، مشکل اصلی در بهره‌برداری از آن، افزایش میزان لرزش در یاتاقان شماره سه بود که این اشکال مانع از بهره‌برداری این واحد می‌شد.

وی ادامه داد: از این روی پس از بررسی‌های تخصصی، در طی انجام تعمیرات RI روتور توربین متوجه شدیم که بخش انتهایی این روتور(استاپ شفت) دچار ایراد شده و نیاز به تعویض دارد است. بنابراین با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و از سوی متخصصان ایرانی، این قطعه ساخته و در این واحد نصب شد.

معاون تعمیرات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی ادامه داد: برای تامین این قطعه، شرکت فولاد آلیاژی اصفهان با تولید متریالی از فولاد آلیاژی، اقدام به انجام عملیات های «فورج» و حرارتی بر روی آن نمود که در ادامه برای ساخت بخش انتهایی روتور توربین واحد شماره پنج گازی این قطعه در اختیار شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران قرار گرفت.

غنوی در ادامه بیان داشت: فعالیت‌های تعمیرات این واحد در سه حوزه مکانیک، الکتریک و ابزاردقیق به انجام رسیده بود که با تحویل و نصب استاپ شفت ساخت داخل در محل خود، برنامه تعمیرات این واحد نیز با اتصال دوباره آن به شبکه سراسری، تکمیل و به پایان رسید.

معاون تعمیرات و نگهداری نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی ادامه داد: در تعمیرات اساسی این واحد، تمامی تجهیزات اصلی و فرعی واحد، مورد بازبینی قرار گرفت که تعویض پره های کمپرسور و توربین، بازدید و تعمیرات اساسی تجهیزات ژنراتور، تنظیمات پد استال یاتاقان، تعویض تایرودهای توربین، تعویض کامل فیلترهای بخش هوای ورودی به کمپرسور، همچنین بازدید و تعمیر انواع بریکرها، تست انواع رله های حفاظتی، بازدید و تعمیر کارت های ابزاردقیقی، انجام اصلاحیه ها در حوزه ابزاردقیق، بازدید و سرویس کاری ترانسفورماتورها و... مهم‌ترین اقدامات تعمیراتی بود که از سوی متخصصان نیروگاه شهید رجایی در این دوره از فعالیت‌های تعمیراتی به انجام رسید.

نیروگاه شهید رجایی با دارا بودن 13 واحد بخاری و سیکل ترکیبی، هرساله به منظور کسب آمادگی تولید انرژی الکتریکی، 17 برنامه تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدید دوره‌ای را پشت سر می‌گذارد.​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید