مدیرعامل نیروگاه شازند:
نیروگاه شازند از سوخت مازوت استفاده نمی‌کند/ نیروگاه با نیمی از ظرفیت تولیدی خود فعالیت می‌کند
29 آذر 1399
مدیرعامل نیروگاه شازند با تاکید بر اینکه در حال حاضر این نیروگاه از سوخت مایع استفاده نمی‌کند، گفت: با توجه به سهمیه سوخت گاز تخصیصی به نیروگاه در حال حاضر نیمی از توان این مجموعه در حال تولید برق است.
لینک تصویر خبر

علیرضا شیخی در گفت‌وگو با پایگاه خبری تابناک با بیان اینکه سوخت اول نیروگاه شازند گاز است، افزود: در این واحد تولیدی به دلیل قیمت پایین‌تر و پاک بودن سوخت گاز از این سوخت استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از دستور رئیس جمهور هرگز از سوخت مازوت استفاده نکردیم اما مشکل اصلی نیروگاه پیک تابستان و زمستان است، یادآورشد: در تابستان با توجه به اینکه مصرف گاز خانگی برای گرمایش وجود ندارد، ما صد در صد از سوخت گاز استفاده می‌کنیم اما در پیک زمستان به علت بالا بودن مصرف برق و همچنین مصرف بالای گاز توسط مصارف خانگی به برخی از نیروگاه‌ها گاز کمتر می‌رسید و ما مجبور بودیم که از سوخت مایع استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیروگاه از سوخت مایع استفاده نمی‌کند، افزود: به دلیل رعایت مسائل محیط زیست در سال جاری از سوخت مایع استفاده نشده است. در همین راستا از مسئولان استان درخواست افزایش سهمیه گاز را کردیم و پیگیری‌های بسیاری در این زمینه انجام شده است اما مشکل اصلی کمبود گاز در کشور است و باید اولویت مصرف با مصارف خانگی مدنظر باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تولید را کاهش داده‌ایم، افزود: این نیروگاه از ظرفیت تولید ۱۳۰۰ مگاوات برخوردار است که با کاهش میزان تولید هم اینک ۷۰۰ مگاوات برق در ساعت تولید می‌کنیم.

شیخی میزان مصرف روزانه نیروگاه را هفت و نیم تا هشت میلیون متر مکعب گاز اعلام کرد وگفت: در حال حاضر به نیروگاه سهمیه سه میلیون متر مکعب گاز اختصاص داده شده که با توجه به رایزنی‌های انجام شده یک میلیون متر مکعب به این میزان سهمیه اضافه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر روزانه چهار میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کنیم که ۷۰۰ مگاوات برق تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا منشا گوناگونی دارد، گفت: این بی انصافی است که تمام آلودگی را منتسب به نیروگاه بدانند. نیروگاه اگر در حال حاضر با نیمی از ظرفیت تولیدی خود فعالیت می‌کند به دلیل این است که از نظر قانونی نمی‌تواند از سوخت مازوت استفاده کند و این به دلیل اهمیت بالای محیط زیست برای ماست.

وی اظهارداشت: با توجه به دستور رئیس جمهور اگر نیروگاه از سوخت مایع استفاده می‌کرد بدون شک با ما برخورد قضایی صورت می گرفت.

وی با بیان اینکه نیروگاه شازند یکی از بزرگترین نیروگاه های کشوراست افزود: میزان تولید نیروگاه در سال بالغ بر هفت میلیارد کیلووات ساعت است.

شیخی با بیان اینکه میزان مصرف استان تقریبا با برق تولید شده در نیروگاه برابری می‌کند، گفت: نیروگاه شازند تنها نیروگاه در استان مرکزی است که وظیفه تولید برق را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه میزان مصرف در مقاطع مختلف سال در استان متفاوت است یادآورشد: در صورتی که پیک تابستان را در نظر بگیریم تقریباً تا ۵۴۰ مگاوات ساعت مصرف داریم که با تولید کشور هم برابری دارد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال خاموشی نداشتیم گفت:در استان مرکزی با توجه به مصارف خانگی و صنعتی مانند شرکت ایرالکو که در حدود ۳۳۰ مگاوات برق مصرف می‌کند، تولید و مصرف برق در استان در یک راستا قرار دارد.

مدیرعامل نیروگاه حرارتی شازند افزود: مهمترین رسالت نیروگاه تولید برق با رعایت مسائل زیست محیطی است به صورتی که به خاموشی مواجه نشویم.

وی ادامه داد: خاموشی یکی از مسائل بسیار مهم است که در کشور در حال حاضر مد نظر قرار دارد زیرا مردم دیگر تحمل خاموشی را ندارند و در صورت خاموشی مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد.

شیخی با بیان اینکه در بیمارستان، چراغ های راهنمایی، پمپ بنزین ها، آسانسورها، پکیج ها و... به برق وابسته هستند یادآورشد:زندگی مردم وابسته به برق است بنابراین تمام هدف ما این است که خاموشی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه نیروگاه شازند یک نیروگاه ۱۰۰ درصد دولتی است و منافع اقتصادی مد نظر ما قرار ندارد افزود: اهمیت خدمت رسانی مورد توجه کارکنان این مجموعه قرار دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مسائلی که مردم باید بدانند این است که قیمت تمام شده برقی که در اینجا تولید می شود دو برابر قیمتی است که به مردم فروخته می شود گفت: درصورتی که برق صنعتی، تجاری ،خانگی و کشاورزی را مد نظر قرار دهیم، قیمت تمام شده برق دو برابر میزان فروش فعلی تمام می شود.

مدیر عامل نیروگاه حرارتی شازند با بیان اینکه در حال حاضر این مجموعه یک واحد یارانه ای است ادامه داد:نیروگاه یک واحد اقتصادی دارای منافع است.

وی با بیان اینکه نیروگاه شازند یکی از سبزترین نیروگاه های کشور است اظهارداشت: از لحاظ دارا بودن فضای سبز،نیروگاه تقریباً سه برابر میزان تکلیف شده فضای سبز در محوطه و اطراف مجتمع تولیدی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضربالغ بر ۹۰ هکتار فضای سبز داریم گفت: این موضوع هزینه بسیار زیادی بر مجموعه از لحاظ نگهداری و آبیاری ایجاد کرده و هیچ مجموعه ای در این زمینه به نیروگاه کمک نکرده است.

شیخی با بیان اینکه آبیاری فضای سبز با پسابهای نیروگاه انجام می شود افزود:از آب چاه برای این موضوع استفاده نکردیم ،در حال حاضر ۵۰ نیرو در فضای سبز مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه تمام تلاش کارکنان مجتمع تولیدی این است که با توجه به بازرسی های سرزده توسط محیط زیست کنترل احتراق داشته باشیم یادآورشد: وضعیت آلایندگی به صورت مستمر توسط دستگاههای مخصوص درحال اندازه‌گیری است، برخی مواقع به دلیل سوخت نامناسبی که در اختیار ما قرار می‌دهند ممکن است استانداردهای آلایندگی از وضعیت مطلوب عدول کند اما تمام تلاش های این مجموعه این است که تمام استانداردهای لازم را به صورت کامل اجرا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه وظیفه نیروگاه تولید برق به صورت پایدار و منظم است، باید در حفظ محیط زیست کوشا باشیم چرا که این یک وظیفه مهم است زیرا همگی در این هوا نفس می کشیم.

وی از مردم و سمن‌ها خواست برای پایان دادن به هجمه‌ها از نیروگاه بازدید کنند و از نزدیک مراحل سخت تولید برق را مشاهده کنند، گفت: متاسفانه با توجه به بالا بودن منابع آلایندگی زمانی که آلودگی هوا افزایش می‌یابد، نگاه‌ها به سمت نیروگاه متمرکز می‌شود که این بی‌انصافی است.​به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید