ساخت داخل گیربکس بوستر پمپ واحد بخار نیروگاه بندرعباس
21 آذر 1399
مدیر امور تعمیرات مکانیک شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از استارت آزمایشی گیربکس بوستر پمپ، پمپ آب تغذیه بویلر واحد سه بخار نیروگاه بندرعباس در راستای ساخت داخل قطعات نیروگاهی با صرفه‌جویی ارزی خبر داد.
لینک تصویر خبر

هومن رفیع با بیان این مطلب افزود: با شروع تحریم‌های ناجوانمردانه و کمبود قطعات مورد نیاز، تصمیم بر آن شد که این دستگاه در داخل کشور ساخته و بومی سازی شود و در همین رابطه مهندسان مجموعه با استفاده از  دانش فنی، نقشه های این گیربکس را استخراج و اقدامات عملی ساخت را آغاز کنند.

وی با تاکید بر اینکه گیربکس بوستر پمپ جز لاینفک بویلر فیدواتر پمپ محسوب می‌شود، ادامه داد: این دستگاه دارای پمپ های آب مخصوص می باشد که کار آن ها جلوگیری از ایجاد فشار مثبت در دهانه مکش بویلر فید واتر پمپ  می باشد.

رفیع افرود: اهمیت این گیربکس به این دلیل است که در واقع عملیات حرارتی روی این چرخدنده انجام گرفته و مهم تر از آن سنگ زنی خاصی است که در پرداخت نهایی این گیربکس صورت گرفته که کار بسیار حایز اهمیتی بوده است.

مدیر امور تعمیرات مکانیک نیروگاه بندرعباس اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما برخی از تجهیزات از جمله گیربکس های هلی کال یا همان چرخ دنده جناغی تاکنون ساخته نشده و این نمونه برای اولین بار است که در این ابعاد ساخته شده است .

رفیع ادامه داد: در نمونه جدید ایرادهایی که در نمونه های قبلی دیده شده بود و نواقصی که وجود داشت برطرف شد و استارت آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

مدیر امور تعمیرات مکانیک نیروگاه بندرعباس گفت: با توجه به اینکه قیمت نسخه خارجی این دستگاه چیزی معادل 80 هزار یورو بود تصمیم به ساخت این قطعه در داخل گرفته شد که برای ساخت نسخه داخلی رقم قابل توجهی صرفه جویی ارزی صورت گرفته که به مراتب از نسخه خارجی آن بهتر است .

رفیع در خصوص استارت آزمایشی این دستگاه خاطر نشان کرد: این تجهیز هم اکنون وارد دوره تست آزمایشی شده و از لحاظ ارتعاشات و دما مورد بررسی و پایش قرار می گیرد که اگر بعد از دو الی سه ماه بتواند بازدهی کامل را داشته باشد، برای تولید نمونه های بیشتر و برای جایگزین کردن گیربکس های آسیب دیده و فرسوده در واحدها اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: با نصب این دستگاه علاوه بر پایین آوردن مخارج نگهداری و به حداقل رساندن استهلاک دستگاه و بالا بردن عمر قطعات بوستر پمپ و استفاده بهینه از دستگاه ایمنی و قابلیت اطمینان دستگاه و کل سیستم تاسیساتی به حداکثر خواهد رسید.​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید