همکاری در ساخت نیروگاه؛ فصل جدید همکاری‌های ایران و روسیه
11 آذر 1399
تهران و مسکو همواره در حال تلاش برای رفع موانع موجود در مسیر ارتقا سطح همکاری‌های اقتصادی و تجاری هستند که یکی از این موارد توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه انرژی به ویژه ساخت نیروگاه مشترک است.
لینک تصویر خبر

​​

تسریع در اجرای موافقتنامه‌های حوزه نفت و انرژی، خطوط انتقال نفت و گاز، همکاری در میادین نفتی، توسعه مناسبات حوزه انرژی و نیروگاهی و نیز همگرایی ایران و روسیه در موضوعات بین‌المللی از جمله همکاری در سازمان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، موسوم به اوپک پلاس همواره از مهمترین موضوعات مورد بررسی میان دو کشور است.

به گزارش اسپوتنیک، یکی از جدیدترین توافق‌های صورت گرفته میان ایران و روسیه توافق مربوط به ساخت نیروگاه سیریک است. مجری طرح‌های نیروگاهی بخار شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به توافق این شرکت با پیمانکار جدید روسی برای ساخت نیروگاه سیریک هرمزگان، گفت: عملیات اجرایی این پروژه به زودی با استفاده از وام دولتی فدراسیون روسیه آغاز خواهد شد.

بهنام خائفی‌نژاد افزود: با توجه به معرفی پیمانکار جدید از سوی وزارت انرژی روسیه برای ساخت نیروگاه هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک استان هرمزگان، مذاکره‌های قراردادی با این شرکت از ابتدای سال آغاز شد که پس از برگزاری ۹۰ جلسه در نهایت توافق لازم با شرکت روسی انجام و قرارداد به امضای طرفین رسید.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه در حال حاضر فاز اول مطالعه تکمیل و شروع فاز دوم مطالعه در دستور کار است، گفت: مطابق با برنامه‌ریزی انجام شده پس از اخذ تأیید نهایی وزارت دارایی روسیه و متعاقب آن گشایش ال سی پروژه، در آینده نزدیک عملیات اجرایی نیروگاه آغاز خواهد شد.

پیشتر «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در شهریور سال جاری گفته بود: پیمانکار جدید نیروگاه یک هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان هرمزگان از سوی روسیه انتخاب شده که مورد تأیید است و انتظار می‌رود عملیات اجرایی این نیروگاه به زودی آغاز شود. ​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید