رزين‌هاي کولينگ استاتور در نیروگاه شازند بازسازی شد
13 آذر 1399
برای اولین بار در نیروگاه حرارتی شازند بیش از سه هزار و 300 لیتر رزين‌هاي مستعمل سيکل خنک کاري استاتور بازیافت گردید.
لینک تصویر خبر

مسعود ابراهیمی‌مهر، رئیس اداره آزمایشگاه و رنگ و پوشش در رابطه با این پروژه گفت: امور شیمی نيروگاه توانست رزيني که در انبار تصفيه‌خانه دپو شده بود را طي فرايند چند مرحله‌اي و با صرفه‌جویی مالی قابل ملاحظه‌ی با موفقیت بازیافت نماید.

وی ادامه داد: ساده‌ترين راه، خرید رزين‌هاي جديد مي‌باشد ولي با توجه به وجود تحریم‌ها و کمبود نقدينگي، پروژه‌اي توسط اداره آزمايشگاه امور شيمي  تحت عنوان بازيافت رزين‌هاي مستعمل سيکل خنک‌کاري استاتور تعريف گرديد که با نظارت اداره آزمايشگاه، تقريبا سه هزار و 300 ليتر رزين معادل 22 ست بستر رزيني که چندين سال در انبار تصفيه خانه دپو شده بود، طي فرايند چند مرحله‌اي در تانک اکسترنال بکواش تصفيه خانه بازيافت و در 20 بشکه تخليه و انبارش گردید.

ابراهیمی‌مهر افزود: علاوه بر صرفه‌جویی مالی، از جمله مزايای دیگر این پروژه جلوگيري از تبديل مواد به ضايعات و موارد زيست محيطي و همچنين مسئله معدوم کردن اين حجم رزين و پرداخت هزينه براي معدوم کردن، آمادگي هميشگي براي تعويض ست‌رزيني هر يک از واحدها درصورت افزايش ناگهاني کنداکتيويته آب سيکل استاتور و صرفه‌جویی در زمان و نیروی انسانی می‌باشد.

وی همچنین در رابطه با عملکرد و اهمیت رزین گفت: يکي از پارامترهاي مهم در بهره‌برداري از استاتور ژنراتور بحث خنک‌کاري آن مي‌باشد به دليل بارگيري و کار ژنراتور، استاتور داغ مي‌شود که براي خنک‌کاري استاتور از آب استفاده مي‌گردد.

وی ادامه داد: به دليل وجود ميدان‌هاي الکتريکي قوي در ژنراتور لازم است آب خنک کاري نارسانا (عايق) الکتريکي باشد، آب مقطر خاصيت نارسانا داشته و نگهداري شرايط نارساناي آب با توجه به وجود خوردگي در سيستم مستلزم استفاده از تصفيه شيميايي (رزين‌هاي تبادلي يوني) و حذف يون‌های رسانا مي‌باشد. بستري رزيني طي بهره‌برداري اشباع شده و عمدتاً آلوده به يون مس (لوله‌هاي خنک‌کاري استاتور از جنس مس مي‌باشند) می‌شود که نياز به جايگزين شدن با رزين آماده دارد.


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید