مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی:
اولویت اول نیروگاه شهیدرجایی استفاده از سوخت گاز طبیعی است/ سوخت مایع هزینه تعمیرات واحدها را 2 برابر افزایش می‌دهد
04 آذر 1399
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی گفت: اولویت نخست ما استفاده از سوخت گاز طبیعی است چرا که مصرف سوخت مایع، موجب تحمیل هزینه‌های زیادی از جمله افزایش 1.5 تا 2 برابری هزینه‌ تعمیرات واحدها می‌شود.
لینک تصویر خبر

به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، علی فرهور در جریان بازدید استاندار قزوین از نیروگاه شهید رجایی این نیروگاه را نماد خودباوری صنعت تولید برق کشور دانست و افزود: این مجموعه، نخستین نیروگاهی بود که پس از انقلاب اسلامی با تلاش مدیران و متخصصان داخلی، احداث و راه‌اندازی شد.

فرهور ادامه داد: در واقع، با اجرای طرح احداث نیروگاه شهید رجایی بود که شرکت‌های بزرگی مانند مپنا، آذرآب و ... ظهور یافته و در ادامه با اجرای دیگر پروژه‌های بزرگ شناخته شده و توسعه یافتند.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی در مقایسه توسعه زیرساخت های صنعت برق در پیش از انقلاب، با میزان توسعه آن پس از سال 57 بیان داشت: پیش از انقلاب، ظرفیت منصوبه نیروگاهی، حدود هفت هزار مگاوات بود که در پایان سال 98 و با وجود رشد دو برابری جمعیت کشور نسبت به سال 57، قدرت منصوبه نیروگاهی به حدود 82 هزار مگاوات رسیده است که این میزان رشد، بیانگر توجه مسئولان به موضوع توسعه این صنعت به عنوان صنعت زیرساخت و مادر است.

فرهور با اشاره به سهم نیروگاه شهید رجایی در تولید برق کشور اظهار داشت: سهم این نیروگاه از نظر قدرت منصوبه، نسبت به کل کشور، 2.5 درصد است اما این شرکت با تولید سالانه حدود 12 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، حدود 3.7 درصد از انرژی الکتریکی کشور را تامین می‌کند.

مدیرعامل نیروگاه به تشریح سهم سوخت مصرفی واحدهای سیزده گانه نیروگاه و دلایل استفاده از انواع سوخت گاز طبیعی و مایع برای تولید برق پایدار پرداخت و بیان داشت: تخصیص سهمیه سوخت برای تولید برق، تصمیمی است که براساس شرایط جوی و ...، از سوی مراکز دیسپاچینگ گاز و دیسپاچینگ برق گرفته می‌شود، در حالی که این شرکت هیچ گونه دخالتی در این تصمیم گیری ندارد.

فرهور ادامه داد: اولویت ما در استفاده از سوخت گاز طبیعی است چرا که مصرف سوخت مایع، موجب تحمیل هزینه‌های زیادی خواهد شد. به طوری که استفاده از سوخت مایع، هزینه های تعمیرات واحدها را بین 1.5 تا 2 برابر افزایش می‌دهد. اما علی رغم این موضوع به دلایل مختلف، در ماه‌هایی از سال، ناچار به استفاده از سوخت مایع خواهیم شد. از سویی با کمک مسئولان استان توانستیم در چند سال گذشته، میزان مصرف سوخت گاز طبیعی را افزایش دهیم که این رقم حدود 85 درصد نسبت به مصرف سوخت مایع است.

 

صنعت برق کشورمان جایگاه بالایی در بین کشورهای جهان دارد

هدایت‌الله جمالی پور، استاندار قزوین نیز در جریان بازدید از فرآیند تولید برق و فعالیت های تعمیرات واحدهای نیروگاه شهید رجایی با اشاره به ظرفیت‌های تخصصی و فنی داخلی گفت: افتخار می‌کنیم امروز، کشورمان در صنعت برق از جایگاه بالایی در بین کشورهای دیگر برخوردار است.

وی ادامه داد: کشور ما دارای ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای توسعه و پیشرفت‌های صنعتی است؛ به طوری که به واسطه وجود این ظرفیت‌ها و حضور دانشمندان و جوانان خوش فکر و پرتلاشمان است که با وجود اعمال تحریم‌های گسترده علیه کشورمان توانسته‌ایم از دهه‌های گذشته تاکنون به پیشرفت‌های بزرگی در صنایع، به ویژه در صنعت برق دست یابیم.

جمالی‌پور افزود: در سال‌های نخست انقلاب اسلامی، ساختن زیرساخت‌های صنعتی از آرزوهای مسئولان کشور بود که احداث آن‌ها نیز با وابستگی همراه بود، اما امروزه با توسعه دانش فنی و تکیه بر تخصص جوانانمان، احداث و توسعه صنایع بزرگ و مادر به موضوعی عادی تبدیل شده است به گونه‌ای که در این سال‌ها، ده‌ها سد آبی و نیروگاه‌های بزرگ در نقاط مختلف کشور احداث شده است و این رشد مدیون تجربه سازندگی پس از جنگ تحمیلی است.

جمالی پور در ادامه با تاکید بر توجه به جوانب توسعه، گفت: همه ما در یک کشتی به نام ایران نشسته‌ایم. بنابراین باید برای دستیابی به هدف متعالی، علاوه بر توسعه و پیشرفت صنعتی، به حواشی و جوانب آن هم توجه داشته باشیم. بنابراین انتظار می‌رود تا مدیران و مسئولان دلسوز استان، در کنار ضرورت توسعه، پیگیر توقعات و خواسته‌های شهروندان بوده و راهکارهای عملی خود را ارائه کنند.

استاندار قزوین با اشاره به این که نیروگاه شهید رجایی یک مرکز مهم صنعتی در استان و کشور است، نیاز مردم منطقه را هم دارای اهمیت دانست و گفت: آلایندگی استان، به ویژه حوزه شهرستان آبیک، موضوعی است که اداره کل حفاظت محیط زیست استان، در این باره پژوهش تخصصی انجام داده است که نتایج این مطالعه برای سیاست گذاری آینده استان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

علی فرخ‌زاد، معاون عمرانی استانداری قزوین هم ضمن تشکر از مدیریت نیروگاه به دلیل فراهم آوردن زمینه این بازدید گفت: تلاش داشتیم تا پیش از آغاز فصل سرما از نیروگاه بازدید نماییم تا از نزدیک با مسائل صنعت تولید برق در این مجموعه آشنا شویم.

وی در خصوص سوخت مصرفی نیروگاه بیان داشت: با توجه به دغدغه‌های موجود، می‌باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد از سوخت مایع در نیروگاه استفاده نکنیم که البته با واقعیت‌ها و محدودیت‌هایی هم در این حوزه روبرو هستیم. از این روی در تلاشیم تا با رایزنی با مسئولان کشور، سهم سوخت گاز طبیعی نیروگاه را افزایش دهیم.

مرادی، مدیرعامل شرکت تولید برق شهید رجایی نیز به تشریح اهمیت توسعه صنعت برق کشور پرداخت و در ادامه، جایگاه نیروگاه شهید رجایی را به دلیل نقش مهم آن در تثبیت ولتاژ تهران و شمال غرب کشور، بالا و مهم دانست.

وی توجه به احداث نیروگاه های جدید را به دلیل افزایش تقاضای مصرف انرژی الکتریکی، مهم دانست و اظهار داشت: در سال 1390، ظرفیت نیروگاهی، حدود 54 هزار مگاوات بود که اکنون از 68 هزار مگاوات گذشته است. بنابراین برای پاسخ به نیاز روزافزون مصرف انرژی الکتریکی، می باید هرساله 5 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود.

در پایان، استاندار قزوین، از مدیریت و کارکنان نیروگاه شهید رجایی به دلیل تلاش برای تولید برق پایدار و خدمت رسانی به شهروندان، تقدیر و تشکر نمود و در ادامه، با حضور در نیروگاه های سیکل ترکیبی و بخار، از فرآیند تعمیرات واحدهای شماره دو و شماره پنج گازی و تعمیرات واحدهای شماره سه و شماره چهار بخاری به همراه اتاق فرمان نیروگاه بخار، بازدید نمود.​​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید