عملیات اسیدشویی بویلر واحد یک نیروگاه شازند انجام شد
30 آبان 1399
عملیات اسیدشویی بویلر واحد شماره یک نیروگاه حرارتی شازند به منظور رسوب‌زدایی و تضمین سلامت عملکرد بویلر انجام شد.
لینک تصویر خبر

به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، سید علیرضا میرعشقی، مدیر امور شیمی نیروگاه شازند با بیان این مطلب افزود: فعالیت‌های لازم برای آماده‌سازی تجهیزات، لوله کشی‌ها، اجرای اتصالات الکتریکی و نصب تجهیزات ابزاردقیقی از حدود دو ماه قبل از خروج واحد شروع شده بود.

وی ادامه داد: سطح داخلی لوله‌های واتروال بویلرهای نیروگاه‌های بخاری بعد از مدتی کارکرد با مشکل افزایش ضخامت لایه محافظ خوردگی مواجه شده و به دلیل ضریب انتقال حرارت کم این لایه، لوله‌ها در معرض اورهیت شدن قرار می‌گیرند؛ لذا بایستی با عملیات اسیدشویی بویلر این لایه حذف و طی راه‌اندازی واحد، مجدداً با ضخامت کم تشکیل شود.

میرعشقی افزود: طی نمونه‌گیری از لوله واتروال و انجام تست ضخامت سنجی در سال‌های 97 و 98 مشخص شد که بویلر واحد یک بایستی حداکثر در پایان پیک تابستان 99 اسیدشویی گردد. لذا نصب تجهیزات اسیدشویی از اواسط مرداد توسط پرسنل تعمیرات آغاز و عملیات اسیدشویی پس از تست تجهیزات نصب شده و رفع اشکالات آغاز گردید.

مدیر امور شیمی نیروگاه شازند اضافه کرد:‌ این عملیات شامل مراحلی از قبیل: پر کردن سوپرهیترها با محلول آمونیاک، قلیاشویی بویلر با محلول فسفات تری سدیک و کربنات سدیم، اسیدشویی بویلر با محلول اسید کلریدریک به همراه باز دارنده خوردگی، حذف آهن باقیمانده با محلول سیترات منو آمونیم بود.

وی در پایان گفت:‌ همانند نزدیک به 11 عملیات اسیدشویی قبلی انجام شده بر روی بویلرهای نیروگاه شازند تمام مراحل این پروژه توسط پرسنل نیروگاه انجام شده است.​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید