به منظور انجام تعميرات نيمه اساسی؛
واحد بخار نيروگاه نکا از مدار توليد خارج شد
27 آبان 1399
واحد سه بخاری نيروگاه شهيدسليمي نکا با ظرفيت اسمی 440 مگاوات به منظور انجام پنجمين تعميرات نيمه اساسی از مدار توليد خارج شد.
لینک تصویر خبر
محسن نعمتی با اعلام این خبر افزود: براساس دستورالعمل شرکت سازنده، واحدهای بخاری اين نيروگاه پس از هر 25 هزار ساعت کارکرد معادل توربين، تحت تعميرات نيمه اساسي و پس از 50 هزار ساعت کارکرد، تحت تعميرات اساسي قرار می‌گيرند.

وی ادامه داد: بر همين اساس قبل از اين هشت مرحله تعميرات اساسی و نيمه اساسی در اين واحد انجام شد و تعميرات جاری نهمين تعميرات برنامه‌ريزی شده در اين واحد از زمان راه‌اندازی اوليه تاکنون می‌باشد.

نعمتی با بيان اينکه برای انجام اين تعميرات 90 روز زمان پيش‌بينی شده است، گفت: طبق برنامه در شرايط عادی، تعميرات اين واحد تا اواخر بهمن‌ماه به طول می‌انجامد، اما گستردگی حجم کار به دليل عمر بالای تجهيزات نيروگاه و شرايط ويژه‌ای که به دليل شيوع ويروس کرونا بوجود آمده شرايط را کمی دشوار کرده اما سعی خواهيم کرد ضمن رعايت دستورالعمل‌های بهداشتی، واحد را در موعد مقرر به مدار توليد برگردانيم.

مدیرعامل نیروگاه نکا با اشاره به اینکه در طول اين تعميرات اقدامات و فعاليت‌های مختلفی بر روی تجهيزات بخش‌های مکانيک، الکتريک، ابزاردقيق و شيمی صورت خواهد پذیرفت، ادامه داد: در زمینه تعميرات اساسی توربين فشار ضعيف اقداماتی از قبیل: دمونتاژپوسته‌ها، سپر حرارتي و محور و پره‌ها و انجام سندبلاست پوسته‌ها و دمونتاژ پره‌های متحرک توربين و نيز سندبلاست قطعات توربين، تعميرات اساسي ژنراتور و کندانسور و تعويض اکسپنشن کندانسور در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: انجام جت پرشر کندانسور اصلي، تعميرات اساسي اف دی فن، ساخت و نصب سايلنسرهای ورودي اف دی فن، ساخت و تعويض بسکت‌های لايه سرد و گرم اير پری هيتر، تعميرات اساسی پمپ‌های سوخت و شيمي، بازديد و تعميرات سيستم ايرکانديشن، تعميرات اساسی و اسيدشويی بويلر و قلياشويی ايرپری هيترها و فاز دوم بويلر از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه خواهد بود.

مديرعامل شرکت مديريت توليد برق نکا يادآور شد: همزمان با انجام تعميرات اين واحد علاوه بر انجام بالغ بر هشت هزار فعاليت معمول و تعريف شده در برنامه زمانبندی، حسب نياز تعداد 40 پروژه نيز در قالب قرارداد فعاليت‌های مازاد و غيرمعمول انجام خواهد شد که از اهم اين پروژه‌ها مي توان به ساخت و نصب بسکت‌های لايه گرم و لايه سرد ايرپری هيتر، تعويض لوله‌های استيم کوئل، ساخت و تعويض اينلت رينگ پمپ آب دريا، خريد و تعويض باطري‌های باطری‌خانه، تعويض ورق‌های کانال دود و دودکش و تعويض لوله‌ هات درين زير واحد اشاره کرد.

نيروگاه شهيدسليمی نکا با ظرفيت اسمی توليد دو هزار و 214 مگاوات به عنوان يکی از بزرگترين نيروگاه‌های کشور سهم بسزايی در تأمين و پايداری شبکه برق کشور ايفا می‌کند.​


به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید