براي نخستين بار در سطح نيروگاههاي کشور محقق شد: دريافت گواهي ثبت Patent براي اختراع دستگاه تست کنتور برقگير نيروگاه اصفهان
25 تیر 1396
مخترع شرکت مدیریت تولید برق اصفهان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موفق به کسب گواهي ثبت اختراع دستگاه تست کنتور (شمارنده) برقگير از موسسه ثبت اختراع ايالات متحده امريکا (United States Patent) و خودكفايي صنعتي و ملي کشور در اين زمينه شد.
http://news.tpph.ir/Lists/Tpph_News/Attachments/321/photo_2017-07-13_11-01-39.jpg

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق اصفهان به گفته سیدحسن یزدی نیا، مسئول بهره برداری الکتریک واحدهای  بخار نیروگاه اصفهان و مخترع اين دستگاه، نيروگاه اصفهان اولين نيروگاه کشور است که توانسته است از اين مرجع معتبر، گواهي ثبت اختراع اخذ نمايد. وي در همين زمينه گفت: ثبت اختراع دستگاه تست کنتور برقگیر((TESTER FOR LIGHTNING ARRESTERS COUNTER درموسسه ثبت اختراع ايالات متحده آمریکا که با حمايت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق گرديد، موجب خودكفايي صنعتي و ملي در تمامي نيروگاهها ، پست‌هاي توزيع، فوق توزيع و همچنين خطوط انتقال نيرو در تمامی سطوح ولتاژی شد.

بنابراين گزارش، يكي از تجهيزات مهم در شبكه به ويژه در ايستـگاه‌هاي فشار قوي، برق‌گيرها هستند و همان‌طوركه از نام آن مشخص است اين تجهيز به ويژه در ورودی ها یا خروجی های نیروگاهها و ترانسفورماتورهاي قدرت، راكتورها و ... در برابر ولتاژهاي گذرا كه حاصل از صاعقه و كليدزني است، بكار برده مي‌شود. بنابراين اطلاع و اطمينان از سلامت و صحت عملكرد آنها از اهميت فوق العاده‌اي برخوردار است البته سرويس، نگهداري و آزمايشات برقگير به صورت دوره‌اي در طول دوران بهره برداري از اهميت حياتي برخوردار است به همين منظور اين دستگاه خاص ساخته شده است تا عملكرد و وضعيت برقگير را تحت نظارت و كنترل قرار دهد.

به گفته سيدحسن يزدي نيا، دستگاه تست کنتور برقگير پيشتر در ايران ثبت اختراع شده و مورد تایید علمی معاونت توسعه فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، بنیاد ملی نخبگان ، پژوهشگاه نیرو ، مرکز مهندسی فشار قوی دانشگاه علم وصنعت و ... قرار گرفته است و هم اکنون پس از 6سال از زمان تشکيل پرونده ، گواهي ثبتPatent  براي آن صادر شد.


به اشتراک بگذارید: