کلنگ احداث نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سبزوار به زمین خورد
13 بهمن 1397
همزمان با آغاز ایام دهه فجر کلنگ احداث نیروگاه سیکل ترکیبی سبزوار با حضور وزیر نیرو به زمین خورد.
​به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت برق حرارتی- وزیر نیرو در مراسم کلنگ زنی نیروگاه 546 مگاواتی سیکل ترکیبی سبزوار اظهار داشت: صنعت برق کشور در سال‌های انقلاب اسلامی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.
رضا اردکانیان عنوان کرد: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور با رشد 11 برابری از 7 هزار مگاوات در زمان انقلاب به 80 هزار مگاوات در سال جاری رسیده که 11 برابر رشد داشته است. طول شبکه‌های برق کشور نیز از 82 هزار کیلومتر به 923 هزار کیلومتر رسیده که این میزان نیز افزایش 11 برابری داشته است.
وزیر نیرو گفت: تعداد روستاهای برخوردار از نعمت برق در ابتدای انقلاب چهار هزار روستا بود که هم اینک تعداد این روستاها  به 57 هزار روستا افزایش یافته است که 13 برابر رشد را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب پیک بار شبکه 3 هزار و 480 مگاوات بود که امروز این میزان از مرز 57 هزار مگاوات عبور کرده و 16 برابر شده است.
محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی نبز در حاشیه آیین کلنگ‌زنی نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبزوار اظهار داشت: در نخستین روز جشن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور وزیر نیرو کلنگ نیروگاه 546 مگاواتی سیکل ترکیبی سبزوار  به زمین خورد.
وی ادامه داد: خوشبختانه تراز تولید انرژی در خراسان رضوی مثبت لست و هم‌اکنون ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی این استان در جریان است تا این نیروگاه‌ها بتوانند در زمان پیک مصرف تابستان به شبکه سراسری کشور کمک شایانی داشته باشند.
وی افزود: نیروگاه سبزوار شامل دو واحد گاز هر کدام به ظرفیت 183 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 180 مگاوات خواهد بود و پیش بینی می‌شود تا این نیروگاه تا پیک سال 99 با شبکه سراسری سنکرون شود.
طرزطلب هدف از ساخت این نیروگاه را تامین برق مطمئن و پایدار شبکه سراسری برق کشور به خصوص استان خراسان رضوی عنوان و افزود: این پروژه با سرمایه‌گذاری بنیاد تعاون ناجا احداث خواهد شد و شرکت افق توسعه انرژی خلیج فارس نیز به‌عنوان شرکت پروژه معرفی شده است.
وی با بیان اینکه شرکت مپنا پیمانکار این پروژه است، افزود: هزینه کل احداث این نیروگاه 275 میلیون یورو برآورد می شود.
شایان ذکر است نیروگاه سیکل ترکیبی سبزوار در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار، 25 کیلومتری جاده سبزوار به شاهرود، ابتدای جاده زردکوه احداث خواهد شد.به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید