قدرت منصوبه نیروگاهی 11 برابر ابتدای انقلاب اسلامی است
13 بهمن 1397
مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی گفت: قدرت منصوبه نیروگاهی طی 40 سالی که از انقلاب شکوهمند اسلامی گذشته است، حدود 11 برابر افزایش یافته است.
http://news.tpph.ir/Lists/Tpph_News/Attachments/1401/DSC_5898.JPG

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، علی فرهور، مدیرعامل نیروگاه در تشریح بخشی از دستاوردهای صنعت برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: جمعیت کشور از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به میزان 2/2 برابر  رشد داشته، در حالی که قدرت منصوبه نیروگاهی در این مدت حدود 11 برابر افزایش یافته است. از سویی رشد مصرف برق هر شهروند ایرانی به میزان 3100 کیلووات ساعت، حاکی از رشد توانمندی صنعت برق کشور و توسعه کمی این صنعت در حوزه های تولید، انتقال و توزیع است؛ چراکه به ازای نصب هر مگاوات ساعت قدرت نیروگاهی، نزدیک به دو برابر آن، شبکه انتقال و توزیع، توسعه می یابد و این گستردگی و توسعه در صنعت برق، افزایش سطح رفاه، امنیت و آرامش مردم کشور را به همراه داشته است.

جایگاه صنعت برق ایران در بین دیگر کشورها، محور دیگری بود که علی فرهور به آن اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون ایران، رتبه چهاردهم در قدرت منصوبه نیروگاهی را در بین کشورهای جهان دارا هست که این جایگاه، مدیون تلاش های صادقانه کارکنان متخصص این صنعت در جهت رشد قدرت منصوبه نیروگاهی بوده که امروز به بیش از 85 هزار مگاوات رسیده است. بنابراین با توجه به رابطه مستقیمی که بین رشد تولید برق و توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد، انتظار می رود حمایت بیشتری از این صنعت به منظور توسعه کمی، کیفی و پشتیبانی صورت پذیرد تا بالاترین بهره وری در صنعت برق از نظر افزایش راندمان و کاهش هزینه قابل دستیابی باشد.

مدیرعامل نیروگاه با بیان این نکته که توسعه اقتصادی کشور، مدیون تلاش های جهادی و برنامه ریزی های علمی است، دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب را با تلاش همگانی بیشتر میسر دانست  و گفت: خوشبختانه در سال های اخیر با تلاش کارکنان و متخصصان این شرکت، حرکت های خوبی در جهت تامین برق پایدار برای هم وطنان گرامی انجام گرفته است که این اقدامات، همگام با سیاست های توسعه ای کشور است.

علی فرهور در تایید سخنانش به ترکیب انگیزه و اشتیاق کارکنان جوان و پختگی و تجربه کارکنان پیشکسوت در پیشبرد اهداف شرکت، اشاره کرد و افزود: در طول سال های اخیر، فعالیت های قابل توجهی در مسیر افزایش بهره وری در نیروگاه انجام شده است؛ فعالیت هایی که با ترکیبی از تجربه کارکنان پیشکسوت و شوق و انگیزه کارکنان جوان، موجب بهبود بهره وری و افزایش راندمان تجهیزات واحدهای سیزده گانه این نیروگاه شده است. بهبود وضعیتی که آثار آن را می توان در نتایج حاصل از اجرای موفق طرح های فنی و تخصصی مشاهده نمود؛ طرح هایی که از سوی متخصصان نیروگاه در گروه مدیریت انرژی، گروه پایش وضعیت، حوزه ساخت داخل با تهیه نقشه و ساخت انواع تجهیزات و قطعات استراتژیک نیروگاهی، مدیریت بهره برداری از واحدها، انجام به موقع تعمیرات بر اساس استانداردهای تعریف شده و ... اجرایی و عملیاتی شده است.

سوخت مصرفی نیروگاه های حرارتی کشور، موضوع دیگری بود که مدیرعامل شرکت به آن پرداخت و توضیح داد: خوشبختانه طی سال های اخیر با توسعه فازهای پارس جنوبی، اختصاص سهمیه سوخت گاز به نیروگاه ها افزایش قابل توجهی یافته است که این اقدام ارزشمند، متناسب با سیاست های زیست محیطی کشور بوده است.

علی فرهور در خصوص مصرف سوخت گاز طبیعی در نیروگاه شهید رجایی افزود: در چند سال گذشته تاکنون، شاهد رشد سهمیه تخصیصی سوخت گاز طبیعی به نیروگاه بوده ایم و این رشد از ابتدای سال جاری تاکنون و با همراهی مسئولان ارشد استان قزوین، به ویژه شرکت گاز استان، افزایش قابل توجهی یافته است، به طوری که 95 درصد از کل سوخت مصرفی واحدهای نیروگاه در این مدت از نوع گاز طبیعی بوده است.

علی فرهور در ادامه توضیحات خود به تلاش برای کسب آمادگی واحدهای نیروگاه در تابستان سال آینده اشاره کرد و گفت: مطابق جدول زمانبندی سالانه تعمیرات، از ابتدای مهر امسال، با هدف کسب آمادگی تولید،  فعالیت های  گسترده ای برای تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدیدهای دوره ای واحدهای بخاری و سیکل ترکیبی آغاز شده است که تا پایان اردیبهشت سال 1398 و با اتمام برنامه های هفده گانه تعمیرات، پیش بینی می شود نیروگاه شهید رجایی با تمام توان، آماده استقبال از فصل پرمصرف تابستان بوده تا به امید خداوند متعال، شاهد کمترین میزان خاموشی ها باشیم.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی، خدمت رسانی به مردم شریف ایران را افتخار بزرگی دانست که نصیب کارکنان این صنعت شده است و اطمینان خاطر نمود که تمامی کارکنان صنعت تولید برق و نیروگاه شهید رجایی، با تلاش شبانه روزی خود، بیش از پیش آماده خدمت رسانی به کشور عزیزمان خواهند بود.

علی فرهور در پایان از کارکنان نیروگاه درخواست نمود در برنامه های ویژه ایام دهه مبارک فجر همراهی بیشتر نموده و برای نمایش اقتدار و همبستگی بیشتر، در راهپیمایی و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همچون سال های گذشته حضور و مشارکت فعال داشته باشند.به اشتراک بگذارید:
visitor counter :تعداد بازدید